Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji młodzież naszej szkoły wzięła udział w „Konkursie na najpiękniejsze hasło na temat Języka Ojczystego.
Do konkursu przystąpiło 26 osób. Okazało się, że mamy wiele pięknych cytatów, które pokazują jak piękny i ważny jest język ojczysty.
Oto niektóre, wybrane przez uczestników konkursu:
“Istnieje szczególny rodzaj piękna, który rodzi się w języku, z języka i dla języka.” / Gaston Bachelard
Leopold Staff
Tyś nasza twierdza, tarcza,
Opieka i obrona,
Ojczysta święta mowo,
Bądź z serca pozdrowiona !
„Język jest nie tylko składnikiem kultury narodu, ale zarazem najlepszym odbiciem tej kultury. W języku jak w zwierciadle odbijają się doświadczenia społeczne jednostki i narodu.” Piotr Bąk
,,Jakie rozkosze, jakie rozkosze
Umieć wypisać słowo po słowie,
Co marzę w myślach, co w sercu noszę,
Karta zrozumie, pióro wypowie"
Władysław Syrokomla
Podsumowanie konkursu
I miejsce w konkursie zajęły:
Michalina Florczyk i Natalia Waszczykowska za hasło”
"Źle mówić i pisać znaczy krzywdzić swoją mową, tych którzy ją budowali"
Janusz Korczak
II miejsce:
Kornelia Długosz i Aleksandra Tomporek za hasło:
„ A nade wszystko szanuj
mowę...